Haber

Erdoğan ile Miçotakis’ten ortak basın açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Beştepe’de bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– “Diyalog kanallarını açık tutmada mutabakatımız var. Sayın Başbakanla son derece samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. İkili gündemimizde yer alan konuları etraflıca gözden geçirdik.”

– “İlişkilerimizdeki olumlu atmosferin Yunanistan’daki Türk azınlık ve soydaşlarımızın haklarının karşılanmasına katkı sağlamasını bekliyoruz.”

– “Türkiye olarak İsrail’i ateşkese zorlamaya ve Filistin Devletinin tanınırlığını artırmaya yönelik diplomatik temaslarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz”

– “Kıbrıs sorununun Ada’daki gerçekler temelinde adil, kalıcı çözüme kavuşturulması mühimdir. Böyle bir adım, bölgemizin istikrar ve huzurunu güçlendirecektir.”

– “35 bini aşan Filistinli masum sivilin katledilmesi karşısında Batılı ülkeler başta olmak üzere uluslararası toplum sesini artık daha gür çıkarmalıdır.”

– “Türkiye kültürel mirasın korunması konusunda örnek alınan bir ülkedir. Kariye Camimizi yeniden ibadete ve ziyarete açtık. UNESCO kültür varlığı olan her bir eserin korunmasına büyük önem veriyoruz. Kariye Camisi de herkesin ziyaretine açıktır.”

Miçotakis’in konuşmasından satır başları ise şu şekilde:

– “(Türkiye’yle) Aramızdaki anlayış ve ilişki ortamı devamlı daha olumlu bir şekilde gelişiyor.”

Ayrıntılar geliyor…

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

golovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu